10 časy Olympijské hry nebyly tak vznešené

10 časy Olympijské hry nebyly tak vznešené (Sport)

Každé čtyři roky přitahují olympijské hry miliony diváků po celém světě, kteří sledují nejlepší muže a ženy, kteří se v této největší bitvě duševní a fyzické houževnatosti na planetě dostanou do hlavy.

Existuje něco kouzelného o tom, že každý soutěžící, který vstoupí na stadion, prsten, hřiště nebo velodrom může být korunován šampiónem sportovce v jejich vybrané disciplíně. Ale během své 120ti leté historie hry viděly mnoho lidí, kteří se snaží vyvážit rovnoprávné podmínky nebo zabránit rovnocenné účasti před zahájením soutěže.

10 Pierre de Coubertin

Foto přes Wikimedia

Pierre de Coubertin, známý mnohokrát jako zakladatel moderní olympiády, má mezinárodní pověst pro ztělesnění fair play a olympijského ducha. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) však neradi mluví o poněkud urážlivém názoru Coubertinových ženských konkurentů.

Spolu s několika dalšími členy MOV se Coubertin snažil ujistit, že ženy nejsou vyzvány k soutěži na olympijských hrách. V dopise z roku 1912 napsal: "Podle našeho názoru je tato ženské semi-olympiáda nepraktická, nezajímavá, bezohledná a neváhejte přidat, nevhodné."

Coubertinovy ​​sexistické myšlenky vyplynuly z názoru, že staré olympijské hry zkoušely mužskou sílu, vytrvalost a mentalitu a ženy neměly v tom žádný zásah. Coubertin se však dlouho nedostal.

Na druhých olympijských hrách v roce 1900 byly ženám povoleny vstup do tenisu a golfu. Jeho pocit, že "olympijské hry musí být vyhrazeny pro muže", byla nakonec odložena, když se ženy zúčastnily boxu, což je poslední sport jen pro muže, na olympijských hrách v roce 2012.

9 britské podvádění v Londýně

Britský tým čekal, že vyhraje všechno na olympijských hrách v Londýně v roce 1908 a trochu zmítal, když to neudělali. Přemýšlení úředníci, silně vážené boty v tahu za válkou a podezřelé zopakování 400 metrů poté, co Američané vypadali, že mají vyhrát, přispěli k výkřikům podvádění z jiných národů.

Navzdory tomu ve většině událostí dominovali Američané. Jeden americký denopis ohlásil: "Americké vítězství na olympijských hrách v Londýně, které zvítězilo navzdory nespravedlnosti a v některých případech přímému podvádění, bude oslavováno národní vítáním sportovců při jejich návratu do New Yorku."

8 Zákaz 800m žen

Foto kredit: BiblioArchives / LibraryArchives from Canada

V roce 1928 byly poprvé na olympijských hrách povoleny ženy. Přestože se muži od prvních moderních zápasů v roce 1896 účastnili soutěží, ženy bojovaly za zařazení a radostně se oslavovaly, když jim olympijský stadion po 32 letech otevřel.

Ženy však neočekávaly, že jedna z událostí, 800m závod, bude zakázána 32 let po finále v Amsterdamu. Příčina dramatu: ženy se po překročení cílové čáry padají po vyčerpání.

Zprávy v novinách prohlašují, že ženy po závodu ležel v zoufalých státech a posunuly své tělo na absolutní hranici. Tréneri a úředníci vyzvali k vytažení události a tvrdili, že se dívají na bezpečnost ženských konkurentů, kteří by mohli vážně poškodit jejich slabé, ženské tělo, pokud by utíkaly příliš tvrdě.

Až do olympijských her v roce 1960 si všichni uvědomili, že jsou poměrně hloupí a umožňují závodníkům na střední vzdálenosti zpět na trati.

7 Cykloturistika v maratonu

Fotografický kredit: Benny Trapp

Je to sen každého sportovce, aby získal zlatou olympijskou medaili před doma. V roce 1904 se zdálo, že americký Fred Lorz to udělal právě tehdy, když překonal maratonu na první místo před stovkou St Louis. Ale všechno nebylo úplně tak, jak se zdálo.

Vzduchové teploty a prašné podmínky na silnici způsobily zvracení, křeče, krvácení a dehydratace u mnoha z 32 závodníků. Lorz se také nedařil dobře na 9 milé značce a byl nucen zpomalit na procházce, když měl to štěstí, že by projíždělo auto - což mu nabídlo, že mu dá výtah.

U míle 11 se cítil dost zotavený, aby se vydal sám. O několik hodin později přešel nejdříve k potleskému potlesku. Jubilantní domácí dav oslavoval, když Lorzovi byla představena vítězův věnec dcerou prezidenta Roosevelta Alice.

Potom úředník přerušil řízení, aby odhalil pravdu. Lorz tvrdil, že to byl všechno vtip a že nikdy neměl v úmyslu přijmout toto vítězství. Ale úředníci neviděli legrační stranu a zakázali mu atletiku.

6 Ztráta vyhraje v badmintonu

Obvykle očekáváte, že soutěžící na olympijských hrách udělají vše, co je v jejich silách, aby vyhrál, ale čtyři páry ve dvojicích žen v badmintonu v roce 2012 zcela nesouhlasily. Vzhledem k tomu, že v první etapě olympijských dvojloků bylo dosaženo kruhového formátu, si tým dobře uvědomil, že mají lepší šanci postupovat až do finále, jestliže ztratili předčasné kolo a v dalším kole se setkali s jednodušším soutěžícím.

Dva jihokorejští, jeden čínský a jeden indonéský tým se již kvalifikovali do knockoutové fáze turnaje. Pokoušeli se cílevědomě ztratit své závěrečné kroužky, aby se co nejlépe dostali do kruhů zápasů.

Přes protesty těchto týmů Badmintonova světová federace považovala své chování za nesportovní a nečestné a vyřadilo je z turnaje.

5 Marathon Legenda zakázána za přijetí výdajů

Fotografický kredit: Pressens Bild

Často se sportovci nebudou snažit o obnovení konkurence, ale právě to maratónští běžci z olympijských her v roce 1932 v Los Angeles.Dlouholetá legenda Paavo Nurmi byla z olympijských her diskvalifikována poté, co úředníci prohlásili, že přijal příliš mnoho peněz na cestovní výdaje a byl nyní profesionálním sportovcem.

Během neuvěřitelné dálkové kariéry Nurmi se stal prvním sportovcem, který získal pět olympijských zlatých medailí na jednom olympijských hrách. Jeho úspěch však z něj udělal globální superstar, která způsobila podezření na platby, které dostal, aby se objevil na soutěžích.

Poté, co byl jmenován profesionálem v soutěži vyhrazeném pro amatérské sportovce, Nurmi byl pozastaven a nikdy se nepodařil soutěžit na olympijských hrách.

4 Nežádoucí násilí v Tae Kwon Do

Fotografický kredit: DG-VISION prostřednictvím YouTube

Kicking je obvykle podporováno v bojových uměních. Ale kubánský konkurent Angel Matos byl z olympijských her 2008 diskvalifikován a zakázal život za kopnutí rozhodčího do tváře.

Během svého bronzového medailového zápasu Matos trvá příliš dlouho během lékařské doby a byl jako výsledek vyloučen rozhodcem Chakir Chelbat. Na druhou stranu Matos rozhodčí nezaváhal a neváhal se.

3 Kontroverzní jemné při jízdě na kole

Fotografický kredit: J.D. Noske / Anefo

Olympijské hry v Berlíně v roce 1936 byly nabité kontroverzí. Nicméně mezi politickými a rasovými problémy na trati došlo k bizarnímu incidentu na velodromu.

Toni Merkens, německý cyklista, bojoval ve finále šprintových zápasů proti Arie van Vlietové z Nizozemska, když Merkens očividně zasahoval do linky van Vlietu. Žádný faul nebyl nazván a Merkens pokračoval ve výhře zlaté medaile.

Holandské týmové protesty protestovaly. Ale po rozsáhlé debatě bylo rozhodnuto, že Merkens by stále měl obdržet medaili a jednoduše zaplatit pokutu ve výši 100 bodů.

2 Špatný rozhodčí v boxu

Pokud by bojovník v kruhu padl na zem pětkrát v jednom kole, myslel byste, že pravděpodobně nebude vyhrát jeho zápas. To je to, o čem celý stadion ve městě ExCel Londýn myslel během zápasu mezi Ázerbájdžánským Magomedem Abdulhamidovem a japonským Satoshi Shimizu v roce 2012.

Ale rozhodčí z Turkmenistánu Ishanguly Meretnyyazov si myslel jinak a prohlásil Abdulhamidovovi vítěze poté, co ignoroval tři knockdowny a pomohl mu opravit pokrývku hlavy. Shimizu byl obnoven po odvolání a rozhodčí byl příští den poslán domů Mezinárodní boxerské asociace.

1 Podvádějící dvojčata

Stejné dvojčata se mohou dostat až do některých chytrých triků, když lidé nedokážou rozlišovat mezi nimi. Madeline a Margaret de Ježíš od té doby vykouzlila velkolepou iluzi na olympijských hrách v roce 1984, kdy Margaret před očima světa představovala Madelinu.

Všechno to začalo po dlouhém skoku, když se Madelina zranila a nemohla běžet v ohřevu relé 4x400m, ve které měla být účastněna. Se sestrami, která vypadala natolik, že jejich trenér je nedokázal odlišit, bylo pro Margaret snadné, aby vstoupila do vyhřívání a pomohla týmu Puerto Rico získat kvalifikaci do finále.

Dvojčata téměř ustoupily svým plánem. Ale poté, co se dozvěděli o plánu, jejich vlastní trenér vytáhl tým z finále.